We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.More informationAgree
ad
profilebibhu pradhan
asked 2020-02-11 09:29:05 
The cost price of three types of cashew nuts are $₹482, ₹578$ and $₹698$ per kg respectively in what proportion this should be mixed so that the mixture cost $₹566$ per kg?
like 0 dislike 0 comment
profiledev
answered 2020-02-12 10:41:40 

With three variables like this, there can be many possibilities.

see the following examples
$₹482~(2\text{ kg}), ₹578~(3\text{ kg}),₹698~(1\text{ kg})\\\implies \dfrac{482×2+578×3+698×1}{2+3+1}\\\implies ₹566 \text{ per kg}$

$₹482~(24\text{ kg}), ₹578~(157\text{ kg}),₹698~(1\text{ kg})\\\implies \dfrac{482×24+578×157+698×1}{24+157+1}\\\implies ₹566 \text{ per kg}$

like 0 dislike 0 comment

Answer This Question

?
Name
    cancel
    preview