We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.More informationAgree
ad

Mixture and Alligation #5

5. The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?
A. Rs. 17B. Rs. 18
C. Rs. 19D. Rs. 16

Answer: Option B

Explanation:

Solution 1

Cost Price(CP) of Type 1 material is Rs. 15 per kg
Cost Price(CP) of Type 2 material is Rs. 20 per kg

Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3.

Hence Cost Price(CP) of the resultant mixture
$=\dfrac{(15 × 2)+(20 × 3)}{(2+3)}$
$=\dfrac{\left(30 +60\right)}{5} = \dfrac{90}{5} = 18$

=> Price per kg of the mixed variety of material = Rs.18


Solution 2

Cost Price(CP) of Type 1 material is Rs. 15 per kg
Cost Price(CP) of Type 2 material is Rs. 20 per kg
Let Cost Price(CP) of resultant mixture be Rs.$x$ per kg

By rule of alligation,

CP of Type 1 materialCP of Type 2 material
1520
Mean Price
$x$
$(20-x)$$(x-15)$

=> Type 1 material : Type 2 material $=(20-x):(x-15)$

Given that Type 1 material : Type 2 material = 2 : 3
$\Rightarrow (20-x) : (x-15) = 2 : 3\\\Rightarrow \dfrac{(20-x)}{(x-15)} = \dfrac{2}{3}\\\Rightarrow 3(20-x) = 2(x-15)\\\Rightarrow 60 - 3x = 2x - 30\\\Rightarrow 90 = 5x\\\Rightarrow x = \dfrac{90}{5} = 18$

=> price per kg of the mixed variety of material = Rs.18

Add Your Comment

(use Q&A for new questions)
?
Name
cancel
preview